Pochopenie technológie blockchain je kľúčovou súčasťou učenia sa o kryptomenách a iných kryptoaktívach. Na prvý pohľad vás môže odradiť komplikovaná povaha blockchainu, no výskum je jedným z kľúčových atribútov úspešného investora a kryptoaktíva môžu byť dobrou voľbou pre diverzifikáciu portfólia. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o kryptomenu, vysvetľujeme, čo je blockchain a ako funguje.


Čo je technológia Blockchain?

Podľa definície je blockchain nemenná, distribuovaná digitálna účtovná kniha. Zjednodušene povedané, blockchain je digitálny záznam transakcií alebo údajov. Tieto údaje nie je možné meniť a sú uložené na viacerých miestach v počítačovej sieti. Nemennosť alebo nemennosť knihy znamená, že je vždy presná, zatiaľ čo distribuovaný aspekt pomáha chrániť sieť pred škodlivými útokmi.

“Rovnako ako internet zmenil spôsob, akým zdieľame informácie, blockchain má potenciál spôsobiť revolúciu v tom, ako si vymieňame hodnotu, prenášame vlastníctvo a overujeme transakcie.”

JPMorgan

Ako Blockchain funguje?

Údaje sú uložené v účtovnej knihe v „bloku“, ktorý v podstate funguje ako kontajner informácií. Bloky majú špecifickú úložnú kapacitu a keď sa jeden naplní, prepojí sa s predchádzajúcim blokom a vygeneruje sa časová pečiatka. Postupom času, ako sa vytvára viac blokov, sa vytvára reťazec údajov, preto sa nazýva „blockchain“.

Bloky: Sú to zhluky údajov, ktoré fungujú ako články v reťazci. Bloky obsahujú dve dôležité čísla: nonces a hash. Nonce sú 32-bitové celé čísla, ktoré sa generujú hneď po vytvorení bloku. Hashe sú 256-bitové čísla používané na identifikáciu údajov konkrétneho bloku, takmer ako digitálny odtlačok prsta. Akonáhle je blok dokončený, jeho nonce vygeneruje hash a blok sa považuje za podpísaný a trvalo spojený s týmito číslami. Vďaka tomu je blok a údaje v ňom obsiahnuté, kryptograficky bezpečný.

Uzly: Sú to zariadenia – počítače alebo servery v sieti – ktoré sa môžu zúčastniť blockchainu. Uzly určujú, či sú údaje v blockchaine platné, pomocou súboru pravidiel dohodnutých sieťou. Akékoľvek vykonané akcie musia byť schválené väčšinou zostávajúcich uzlov blockchainu. Napríklad, ak uzol vytvorí nový blok, odošle sa každému ďalšiemu uzlu v sieti na overenie a potvrdenie, že nebol zmenený. Táto dohoda sa nazýva „ konsenzus “ a pomáha vysvetliť, prečo sú blockchainy také bezpečné.

Tip: Blockchain nie je kryptomena ani programovací jazyk – je to technológia. Blockchain hrá v kryptomenovom priestore zásadnú úlohu, no ide o samostatné entity.

Ako blockchainy dosahujú konsenzus?

Pre blockchainy existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť konsenzus. Primárne dva mechanizmy konsenzu sú dôkaz o práci (PoW) a dôkaz o stávke (PoS).

Proof of Work (PoW): Proof of Work bol prvý systém používaný na overovanie blokov v blockchaine a je to protokol používaný Bitcoinom a predtým Ethereom . Proof of Work využíva ťažbu na vytváranie nových blokov. Ťažiari alebo validátori musia súťažiť o nájdenie správnej nonce-hash kombinácie konkrétneho bloku, ktorý funguje ako digitálny kľúč. Kto ako prvý nájde správny nonce-hash, pomocou výpočtového výkonu a pokročilého softvéru ho overí a natrvalo zaznamená údaje do účtovnej knihy. Úspešný validátor dostane ako odmenu malé množstvo natívnej kryptomeny blockchainu .

Proof of Stake (PoS): Existujú rôzne typy blockchainov Proof of Stake. Mechanizmus konsenzu PoS najčastejšie zahŕňa operátorov uzlov, ktorí ponúkajú kryptomenu ako kolaterál . Tento kolaterál je zvyčajne kryptomena pôvodná z tohto blockchainu a tento proces sa označuje ako „stávkovanie“. Tí, ktorí vsadili kryptomenu, sú zaradení do lotérie o šancu potvrdiť ďalší blok v reťazci.

Blockchain a kryptomena

Blockchain je základná technológia kryptomien. Hoci blockchain možno použiť na ukladanie množstva údajov, najznámejší je ukladanie a overovanie transakcií kryptomien. Napríklad bitcoinový blockchain obsahuje záznam o každej dokončenej bitcoinovej transakcii. 

Kryptomeny sú navrhnuté tak, aby boli bezpečné, decentralizované a transparentné . Technológia blockchain umožňuje všetky tieto tri veci.

ZabezpečteBlockchain je založený na konsenze a kryptografii, vďaka čomu je takmer nemožné sfalšovať informácie o transakciách s kryptomenami.
DecentralizovanéBlockchainy sú nedôveryhodné , čo znamená, že všetky transakcie s kryptomenami musí overiť väčšina účastníkov siete. Väčšina kryptomien preto nie je riadená centrálnym bodom kontroly, ako sú fiat meny .
TransparentnéJe možné zobraziť a sledovať všetky historické transakcie kryptomien na blockchaine, vďaka čomu sú plne prístupné a kontrolovateľné.

Tip: Aj keď je možné zobraziť všetky historické transakcie na blockchaine, sú anonymizované. To znemožňuje spätné sledovanie konkrétnych transakcií k odosielateľovi alebo príjemcovi.

 

Je blockchain bezpečný?

Žiadna technológia nie je nikdy úplne bezpečná.

Blockchain má však potenciál byť bezpečnejší ako tradičné siete . Každý blok má jedinečnú adresu a prepojenie na predchádzajúci blok v reťazci, vďaka čomu sú ľahko vysledovateľné a ťažko sa s nimi manipuluje. Existuje niekoľko ďalších kľúčových aspektov technológie blockchain, vďaka ktorým je taká bezpečná:

  • Immutable (nezmeniteľné): Po pridaní dátových blokov do databázy ich nemožno zmeniť. To znamená, že používatelia so zlými úmyslami alebo hackeri nemôžu upravovať údaje vo svoj vlastný finančný prospech.
  • Konsenzus: Keďže transakcie sú overované podľa mechanizmu konsenzu blockchainu, podvodným transakciám sa dá ľahko vyhnúť.
  • Šifrovanie: Blockchain je zabezpečený pomocou šifrovania verejného kľúča na finančnej úrovni, čo neuveriteľne sťažuje prístup.

„Blockchain je digitálny záznam transakcií alebo údajov. Tieto údaje nie je možné meniť a sú uložené na viacerých miestach v počítačovej sieti.“

Záverečné myšlienky

Pochopenie blockchainu je dôležitou súčasťou učenia sa o kryptomenách a iných kryptoaktívach. Hoci je to komplikované, je jasné, aký prínos má a bude mať technológia blockchain. Či už máte záujem o ochranu svojich údajov, odstránenie kontroly z tradičných bankových inštitúcií alebo zvýšenie finančnej transparentnosti, blockchain má v budúcnosti potenciál zmeniť spôsob, akým ukladáme, zaznamenávame a využívame údaje.

Ak sa chcete dozvedieť viac o technológii blockchain a kryptomenách, navštívte eToro Academy .

Často kladené otázky

Ako sa používa blockchain?

Technológia blockchain umožňuje sieti účastníkov zdieľať dáta bez strachu, že s nimi budú manipulované alebo pozmenené. Blockchainy sa primárne používajú na ukladanie údajov z peňažných transakcií, ale majú aj iné potenciálne využitie.

Blockchain môže byť integrovaný s bankami, aby sa urýchlil čas spracovania transakcií. Môže bezpečne uchovávať záznamy o zdravotnej starostlivosti a majetku, sledovať a overovať pôvod potravinárskych výrobkov a má potenciál uľahčiť systém hlasovania, ktorý je odolný voči falšovaniu.

Kto vynašiel blockchain?

Technológia blockchain bola prvýkrát konceptualizovaná v roku 1990 Stuartom Haberom a Scottom Stornettom. Dvojica chcela vyriešiť problém overovania digitálnych dokumentov a napísala dokument s názvom: „Ako označiť digitálny dokument časovou pečiatkou“, ktorý demonštroval, ako by systém overovania časových pečiatok fungoval. Tento proces bol rozšírený v roku 2009 v bielej knihe o bitcoinoch: „Bitcoin — Peer to Peer Electronic Cash System“, ktorý napísal Satoshi Nakamoto.

Čo sú decentralizované financie?

Decentralizované financie, často označované ako DeFi, opisujú odklon od tradičných finančných systémov. DeFi je umožnené decentralizovanými technológiami, ako je blockchain, a jeho cieľom je vytvoriť univerzálne dostupnú ekonomiku, ktorú vlastní a prevádzkuje verejnosť, a nie finančné inštitúcie.

 

Táto komunikácia slúži len na informačné a vzdelávacie účely a nemala by sa chápať ako investičné poradenstvo, osobné odporúčanie alebo ponuka alebo výzva na nákup alebo predaj akýchkoľvek finančných nástrojov.

Tento materiál bol pripravený bez zohľadnenia akýchkoľvek konkrétnych investičných cieľov alebo finančnej situácie príjemcu a nebol pripravený v súlade s právnymi a regulačnými požiadavkami na podporu nezávislého výskumu. Akékoľvek odkazy na minulú alebo budúcu výkonnosť finančného nástroja, indexu alebo balíka investičného produktu nie sú a nemali by sa považovať za spoľahlivý ukazovateľ budúcich výsledkov.

Spoločnosť eToro neposkytuje žiadne vyhlásenia a nepreberá žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo úplnosť obsahu tejto publikácie.