Autor:
- Roman Russo, 6. marca 2022
Čo robí Bhután tak šťastným?
Podľa World Happiness Report (WHR) 2019 postavil Bhután svoju ekonomiku na princípoch šťastia a blahobytu, nie na ekonomických faktoroch, ako to robili prakticky všetky ostatné krajiny na svete.
Bhután sa tak rozvinul úplne iným spôsobom, z ekonomického hľadiska nevyzeral skvele, ale stále bol na vysokej úrovni, pokiaľ ide o to, na čom pre ľudí skutočne záleží, čo je ich pocit šťastia.
V konečnom dôsledku sa táto investícia do národného blahobytu vyplatila, vďaka čomu sa Bhután stal popredným svetovým hlasom v téme politiky okolo témy šťastia, čím postupne nahradil pohľady na ekonomiku založené na HDP založenom na peniazoch.
Bhután je šťastnejší ako Fínsko?
Bhután je podľa Svetovej správy o šťastí za rok 2021 na 95. mieste najšťastnejšej krajiny na svete (zo 156 krajín) . Podľa rovnakej správy je Fínsko číslo 1 najšťastnejšia krajina na svete, no táto štatistika môže byť zavádzajúca.
Koniec koncov, šťastie, ako sa počíta pomocou WHR, zohľadňuje predovšetkým sociálno-ekonomické faktory, ako sú:
- Príjem
- Zdravá dĺžka života
- Mať na koho spoľahnúť v čase problémov
- Veľkorysosť
- Sloboda a dôvera
- Absencia korupcie v podnikaní a vláde
WHR však nemeria faktory ako:
- Koľko sa ľudia usmievajú
- Ako veľmi si užívajú svoj život
- Sociálne začlenenie
- Celkový zdravotný stav obyvateľstva
- Nedostatok psychologických problémov (ako je stres, úzkosť a depresia)
- Samovraždy na národnej úrovni a ďalšie.
Ak by sa tieto faktory skutočne merali, mali by sme úplne iné hodnotenie, pričom Bhután je jednou z najšťastnejších krajín na svete a Fínsko by stratilo svoj štvorročný vedúci titul ako #1 najšťastnejšia krajina na svete.
Navyše, nemýľte sa, Fínsko nie je na medzinárodnej scéne popredným hlasom v téme šťastia – Bhután je. To je dôvod, prečo ekonomiky na celom svete hľadajú radu od 95. najšťastnejšej krajiny na svete, čo by mali urobiť, aby zlepšili svoje hospodárstvo.
Napriek tomu, nanešťastie pre väčšinu krajín sveta, urobili nezvratné rozhodnutia, ktoré znemožňujú stať sa krajinou ako Bhután, zatiaľ čo Bhután stále tvrdí, že môže byť ako ktorákoľvek iná krajina na svete.
V konečnom dôsledku neexistujú jednoduché odpovede. Cesta ku šťastiu bude dlhá a plná nerovností. Konečný výsledok nebude taký istý ako šťastie v Bhutáne. Určite to nebude to isté, ako keby sa krajiny od začiatku zamerali na šťastie ako hlavný ukazovateľ ekonomického rastu, ako sa to stalo v Bhutáne. Šťastie je však možné. Zvyšok sveta musí len pochopiť, aké sú ich najlepšie a najhoršie praktiky a osvojiť si ich, aby zo svojich ekonomík vyťažil maximum.
Našťastie nás Bhután viac než zaujíma, aby bol tento svet čo najšťastnejší, nielen pre jeho vlastných občanov, ale aj pre všetkých ostatných. Svoje niekoľko desaťročné skúsenosti ponúka každému, kto bude počúvať, ako pochopí, že všetci žijeme v prepojenom svete, kde rozhodnutia každého ovplyvňujú všetkých ostatných. Len dúfam, že naše vlády budú počúvať, čo chce Bhután povedať.
Model ekonomiky zameraný na šťastie
Richard Easterlin, profesor ekonómie na Univerzite v Južnej Kalifornii, potvrdzuje naliehavú potrebu posunúť sa od modelu ekonomiky orientovaného na peniaze k ekonomickému modelu založenému na šťastí a tvrdí, že hospodársky rast sa od 50. rokov nepodarilo využiť šťastnejšie .
K tomuto znepokojujúcemu záveru dospel po pohľade na národné úrovne príjmu (HDP) a zodpovedajúce úrovne národného šťastia pre rôzne krajiny a príjmové skupiny v rôznych časových obdobiach. Dokázal, že kým životná úroveň na celom svete progresívne rástla, nedochádzalo k zodpovedajúcemu rastu šťastia, alebo aspoň nebol taký zvýraznený.
Inými slovami, ak sú peniaze dôležité, ale len v obmedzenej miere a väčšina vyspelých krajín dosiahla túto hranicu v 50. rokoch, tak prečo sa stále ženieme za peniazmi?
Bhután a šťastie: Čo potrebujeme vedieť
Bhután je krajina v himalájskych horách s populáciou približne 4,3 milióna ľudí. Nachádza sa v južnej časti Bhutánskeho kráľovstva a väčšinou je obklopený Tibetom, Indiou a Čínou. Hlavným jazykom je Lhoka.
Bhután oficiálne vstúpil do Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 1976 a zostáva jedným z najaktívnejších členov OSN najmä v otázkach týkajúcich sa trvalo udržateľného rozvoja, ľudských práv, utečencov, rodovej rovnosti a trvalo udržateľného hospodárskeho rozvoja.
Dnes sa táto malá krajina stala jedným z najvplyvnejších hlasov vo svojom odbore, pretože bola označená ako „najšťastnejšia krajina na svete“ v seriáli BBC News s názvom „Najšťastnejšie krajiny sveta“.
Bhután je podľa GNH najšťastnejšou krajinou na svete
S cieľom nahradiť hrubý domáci produkt (HDP) Bhután vyvinul skóre hrubého národného šťastia (GNH) , ktoré označuje úroveň šťastia krajiny. Toto skóre bolo vypočítané na základe údajov z prieskumov Gallup World Poll pomocou dotazníkov od viac ako 15 000 obyvateľov v danej krajine. Skóre GNH sa vypočíta takto:
Globálne poradie = celkové skóre – (globálne poradie + 10)/100; Globálne poradie = Globálne poradie – 1; Globálne poradie = 100 (najvyššia hodnota). Skóre GNH = celkové skóre – (globálne poradie +10)/100; Skóre GNH = Skóre GNH –1; Skóre GNH = 100 (najvyššia hodnota).
Výsledok ukazuje, že priemerné skóre Bhutánu GNH je 7,59. Priemerná hodnota GNH ďalšej krajiny bola 7,62, zatiaľ čo najnižšia bola 5,36. Na základe týchto informácií by bolo rozumné povedať, že Bhután má relatívne vysokú úroveň šťastia, ale nemá absolútne šťastné hodnotenie a úroveň jeho šťastia sa môže líšiť v závislosti od miesta, životných podmienok a kultúry.
Bhutánsky index ľudského rozvoja (HDI)
V roku 2017 Rozvojový program OSN (UNDP) zverejnil Index ľudského rozvoja (HDI) na meranie blahobytu na celom svete. HDI meria strednú dĺžku života pri narodení, mieru vzdelania u detí mladších ako 15 rokov, príjem na obyvateľa a dostupnosť čistej pitnej vody a hygienických zariadení.
HDI pre Bhután bol o 117 bodov vyšší ako v iných ázijských krajinách, ako je Nepál s 829 bodmi, Bangladéš s 627 bodmi a Thajsko s 531 bodmi. Na základe týchto informácií by bolo rozumné povedať, že Bhután má relatívne vysokú úroveň blahobytu, ale môžu existovať nezrovnalosti v jeho ukazovateľoch, pretože nespadal pod kritériá UNDP alebo to, čo považujú za objektívne ukazovatele, ako je hrubý národný dôchodok alebo HDP.
Hrubý národný dôchodok alebo HDP sa vzťahuje na peniaze zarobené národnou ekonomikou na základe toho, koľko tovaru sa predá v porovnaní s tým, koľko tovaru sa vyprodukuje alebo koľko práce sa použije na sprístupnenie tovaru alebo služieb na predaj v krajine.
Bhután: Krajina nedotknutej krásy
Bhután je krajina v himalájskych horách. Má dlhú históriu budhizmu a ako kráľovstvo vzniklo v 10. storočí. Stala sa jednou z prvých krajín, ktorá získala oficiálne uznanie od Organizácie Spojených národov (OSN).
Krajina je domovom jednej z najväčších budhistických populácií na svete, pričom približne 70 % jej obyvateľstva vyznáva svoje náboženstvo.
V roku 2016 bol Bhután podľa správy The Economist Intelligence Unit za rok 2018 Global Happiness Report vyhodnotený ako najšťastnejšia krajina na svete.
Existuje viac ako 100 národných parkov vrátane Gopeng a Tashiding, ktoré sú domovom snežných leopardov a kozorožcov (odolné kozy), zatiaľ čo mnohé hory ponúkajú príležitosti na trekking, horolezectvo a horolezectvo.
Bhután sa môže pochváliť aj jedným z najdlhších suchých období v Ázii, keď teploty klesajú pod bod mrazu na celý mesiac. Počas tohto obdobia farmári nepestujú svoje plodiny; namiesto toho zbierajú divoké bylinky a zeleninu.
To znamená, že bhutánske jedlo je výdatné, nespracované, zdravé jedlo, bez pridania soli a cukru. Väčšina horúcich nápojov je čistá voda alebo čaj s pridaním niekoľkých korenín, aby bol chutnejší. Niektorým sa táto tradícia nepáči, pretože veria, že pitie bez pridania živín im robí zle.
Keď navštívite Bhután, nebudete sa musieť pýtať na cestu; budete jednoducho nasledovať svoj nos a svoj inštinkt, keď sa tam dostanete.
Zistíte, že Bhután ponúka jedny z najlepších turistických trás na svete; veľkolepé rieky s divokou vodou; úchvatné krajiny; nedotknuté jazerá; rieky prekypujúce životom; fascinujúce kultúrne tradície; posvätné kláštory; úchvatné výhľady na zasnežené hory orámované sviežimi údoliami.