- Pohľad č. 01: Kde sa deje zmena
- Pohľad č. 02: Stres, obavy a smútok sú na vzostupe
- Pohľad #03: Duševné zdravie počas COVID
- Pohľad #04: Nárast benevolencie v roku 2021 kvôli COVID
- Pohľad #05: „Dôvera“ hrá hlavný faktor pri zotavovaní sa z COVID
- Pohľad #06: Nový analytický nástroj na meranie šťastia
- Pohľad #07: Použitie Twitteru na analýzu trendov
- Pohľad č. 08: Šťastie predbieha ukazovatele založené na HDP
- Pohľad č. 09: Výskum „biomarkerov“ šťastia
- Pohľad č. 10: Rozsah emócií vo výskume šťastia
- 27. marca 2022
- Správy šťastia
World Happiness Report je každoročná publikácia, ktorá zoraďuje 156 krajín podľa úrovne ich šťastia. Správa je založená predovšetkým na údajoch z prieskumu Gallup World Poll a pokrýva širokú škálu tém súvisiacich so šťastím vrátane duševného zdravia, fyzického zdravia, príjmu, zamestnania, sociálnej podpory atď.
Svetová správa o šťastí sa zverejňuje každoročne od 28. júna 2012, v deň, keď Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijalo rezolúciu 66/281 , ktorá vyhlásila 20. marec za Medzinárodný deň šťastia a ako súčasť tohto sviatku uviedla Svetovú správu o šťastí.
Správa o šťastí vo svete 2022 sa zameriava na údaje o šťastí zozbierané za posledných desať rokov a snaží sa zmerať, predstaviť si a inšpirovať šťastnejší svet v budúcnosti. Správa sa zameriava na to, ako sa rôznym krajinám darilo počas pandémie COVID-19 , ako aj na ďalšie globálne výzvy, ako sú klimatické zmeny, ekonomická nerovnosť a politická polarizácia.
Pohľad č. 01: Kde sa deje zmena
Fínsko je už štvrtý rok po sebe najšťastnejšou krajinou na svete, no nejde o žiadnu pozoruhodnú správu. Čo je zaujímavejšie, sú zmeny v absolútnej úrovni šťastia, ktorú ľudia zažívajú na miestach, ako sú balkánske krajiny (napr. Rumunsko, Bulharsko a Srbsko), kde sa blahobyt zvýšil o celý 1 bod alebo viac (na 10-bodovej škále) !
Krajiny, ktoré najviac klesli vo World Happiness Index, sú Venezuela, Afganistan a Libanon, zatiaľ čo v budúcom roku, žiaľ, ale predvídateľne, Ukrajina a Rusko pravdepodobne klesnú v indexe World Happiness Report Index.
Pohľad č. 02: Stres, obavy a smútok sú na vzostupe
Vo väčšine krajín sveta stres, obavy a smútok v posledných rokoch neustále pribúdajú. Napríklad obavy a stres vzrástli o 8 % v roku 2020 a o 4 % v roku 2021 v porovnaní s úrovňami pred pandémiou.
V tomto ohľade by sme za tento klesajúci trend mohli viniť COVID, ale nebolo by to presné, pretože tieto faktory neustále a progresívne ovplyvňujú naše životy viac a viac za posledných 10 rokov od prvého zverejnenia Svetovej správy o šťastí.
Pohľad #03: Duševné zdravie počas COVID
Svetová správa o šťastí 2022 ukazuje, že pandémia mala hlboký vplyv na naše duševné zdravie. V správe sa uvádza, že globálne priemerné skóre životnej spokojnosti sa od roku 2018 znížilo o 0,35 bodu, v roku 2020 o 0,24 bodu a v roku 2021 o 0,14 bodu.
Pandémia tiež prispela k poklesu zamestnanosti a príjmov, čo tieto problémy duševného zdravia ešte viac prehĺbilo.
Pohľad #04: Nárast benevolencie v roku 2021 kvôli COVID
Od začiatku pandémie COVID došlo k prudkému nárastu benevolencie (tj dobrovoľníctva, dávania peňazí na charitu, pomoci druhým atď.). V správe sa uvádza, že globálne priemerné skóre benevolencie sa od roku 2018 zvýšilo o 0,21 bodu, v roku 2020 o 0,17 bodu a v roku 2021 o 0,14 bodu.
Pohľad #05: „Dôvera“ hrá hlavný faktor pri zotavovaní sa z COVID
Správa o šťastí vo svete 2022 sa zaoberá aj úlohou „dôvery“ pri obnove pandémie. V správe sa uvádza, že krajinám s vyššou úrovňou dôvery (tj dôverou vo vládu, médiá a inštitúcie) sa počas pandémie darilo lepšie.
Úmrtnosť na COVID-19 bola výrazne nižšia v krajinách s väčšou dôverou vo verejné inštitúcie a kde je nerovnosť najnižšia.
Pohľad #06: Nový analytický nástroj na meranie šťastia
Svetová správa o šťastí teraz meria obsah šťastia v texte, teda ako často sa rôzne typy slov objavujú v rôznych druhoch textu, ako sú správy, príspevky na sociálnych sieťach a knihy.
Tento nový analytický nástroj možno použiť na štúdium toho, ako sa šťastie mení v priebehu času v reakcii na dôležité udalosti, ako je už spomínaná pandémia COVID.
Pohľad #07: Použitie Twitteru na analýzu trendov
Spomedzi všetkých nových nástrojov používaných vo World Happiness Report sa zistilo, že Twitter je najlepší na analýzu krátkodobých zmien šťastia v reakcii na veľké udalosti.
Napríklad údaje z Twitteru sa použili na preskúmanie toho, ako sa menilo šťastie ľudí v dňoch pred prezidentskými voľbami v USA a po nich, pričom sa zistilo, že po víťazstve Joea Bidena došlo k prudkému nárastu šťastia.
Ako taký pohyb vpred, sa zistilo, že Twitter je skvelým nástrojom na meranie pohybov šťastia na dennej a týždennej báze. Je to krátkodobý nástroj, ktorý môže pomôcť zachytiť skôr zmeny nálady, než zmeny v celkovom hodnotení života v reakcii na globálne udalosti.
Pohľad č. 08: Šťastie predbieha ukazovatele založené na HDP
Od polovice roku 2000 bolo šťastie častejšou témou v spravodajských článkoch. Medzitým popularita zmienok o peniazoch a HDP klesla.
To nám hovorí, že ľudia sa postupne odkláňajú od čisto ekonomického prístupu pri pohľade na šťastie a zameriavajú sa na veci, ktoré nás v skutočnosti robia šťastnejšími.
Pohľad č. 09: Výskum „biomarkerov“ šťastia
Ďalšou veľkou oblasťou pokroku je vzťah medzi biológiou a šťastím. Teraz máme množstvo „biomarkerov“ šťastia. Okrem toho naša genetika poskytuje dôležité rady, prečo sú niektorí ľudia šťastnejší ako iní. Pozrite tiež https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0184887#pone-0184887-t001
Pohľad č. 10: Rozsah emócií vo výskume šťastia
Výskum šťastia na Západe má tendenciu prehliadať dôležité pozitívne emócie s nízkym vzrušením, ako je pokoj, mier a harmónia. Podľa nedávnych štúdií však tieto pozitívne emócie s nízkym vzrušením majú zásadný vplyv na celkovú spokojnosť ľudí so životom.
Týmto spôsobom správa World Happiness Report z roku 2022 vynaložila osobitné úsilie na meranie a kvantifikáciu úlohy týchto emócií na našom celkovom pocite pohody a dospela k záveru, že napríklad v západných krajinách sú stretnutia rovnováhy, mieru a pokoja. rozšírenejší, zatiaľ čo v chudobnejších krajinách, ako sú krajiny východnej Ázie, je rozšírený menej.
Prečítajte si celú správu tu: https://worldhappiness.report/
Optimal happiness na Youtube: